Якщо пес агресивний, потрібно знати, як себе поводити.
У великих містах Україні зараз майже немає бродячих собак, але іноді все ж таки можна зустріти такого безхатченка поруч з гаражними або дачними кооперативами, та і просто у дворі. Кінолог-інструктор, фахівець з поведінки собак, співзасновниця школи Pink Puppy Рія Смульська в коментарі УНІАН розповіла, який захист від бродячих собак є найефективнішим.
Засоби захисту від бродячих собак, якщо вони не агресивні
Смульська каже, що якщо за вами просто слідує бродячий собака – не проявляє ні надмірної дружелюбності, ні зацікавленості, ні агресії, то не варто нічого робити, оскільки це просто ще одна жива істота слідує тим самим маршрутом, що і ви:
“Уявіть собі, що до вас просто прилаштувався ще один пішохід і просто мовчки йде у тому ж напрямку”.
У тому разі, якщо собака не робить ніяких активних дій у бік людини, то і людині не варто нічого робити. Найімовірніше, пес прослідує за вами якусь частину маршруту, а потім піде у своїх справах. Швидше за все, вважає Смульська, собака вас супроводжуватиме у межах своєї території.
Якщо ж поруч пес, який проявляє надмірну дружелюбність, – лащиться, скаче на ноги, тоді ваші дії мають залежати від того, хочете ви спілкуватися з твариною чи ні. У тому разі, якщо вам такий контакт неприємний, то варто просто розвернутися до собаки спиною та почати відходити. Пси досить чітко розуміють мову тіла. Дружній собака, побачивши, що ви розвернулися до нього спиною та прямуєте у своєму напрямку, зрозуміє, що ви його ігноруєте, і є дуже мала ймовірність, що після цього він за вами буде дуже нав’язливо слідувати. Пес подивиться на вас та піде собі далі. Якщо ж вам контакт з твариною приємний, то можете її просто почухати.
Якщо ви не впевнені, що неподалік вас саме дружній бродячий собака, то краще не акцентуючи уваги на тварині (не витріщатися, не зупинятися навпроти з жорстким поглядом), просто спокійно пройти повз або, за можливості, обійти по дузі, наскільки це дозволяє простір. Потрібно спокійно йти у своєму напрямку і при цьому бути повернутим до собаки боком, а не передом, і не мати з ним прямого зорового контакту. Як ви не знаєте, чого очікувати від собаки, так і він не знає ваших намірів – якщо ви покажете, що лише слідуєте транзитом, то він не має вас атакувати. Такі прості засоби захисту від бродячих собак є ефективними та гуманими.
Те, що людина повернута до тварини боком, каже кінолог, це свідчить про те, що вона проходить повз пса і не має до нього ніякої справи, а прохід дугою – сигнал примирення, який показує, що особа не хочете ні контактну, ні конфлікту. Те, що людина не дивиться прямо на собаку, означає, що вона не запрошує його до взаємодії. Прямий уважний погляд, поєднаний з тим, що ви зупинитеся та повернетеся передом до пса, собака може трактувати як виклик чи провокацію.
Спокійний собака може просто розвернутися та піти, а збуджений пес або той, якому страшно, можливо, почне проявляти активну оборонну реакцію – гавкати з випадами у бік людини, і може навіть з переляку вкусити. Коли собакам страшно, вони відганяють те, що їх злякало.
Люди, які бояться собак, часто діють так – підходять близько до господарів з псами, прямо дивляться на тварин, можуть ще і галасувати, тому тварина починає активно оборонятися. А через це міг виникнути дуже розповсюджений міф – нібито собаки відчувають страх людей і нападають на тих, хто їх боїться. Насправді ж собаки тонко розуміють мову тіла людей, а люди її рідко аналізують.
Як захиститися від нападу бродячих собак
За словами Смульської, дуже небезпечно, коли агресивний собака раптово починає атакувати людей на велосипедах чи мотоциклах, які проїжджають повз нього. Для таких псів мотоциклісти та велосипедисти є тригером, який розбурхує їхній інстинкт добувача здобичі. Такі агресивні пси майже завжди знаходяться на конкретній ділянці території, і не переслідують кілометрами мотоциклістів чи велосипедистів або автомобілі. Просто, коли повз їхню ділянку проїздять люди на цих транспортних засобах, вони намагаються вкусити або саму людину, якщо є змога, або, до прикладу, спиці чи шини. Такі собаки діють інстинктивно, “полюють”, і щоб такий прояв агресії припинився, потрібен дуже сильний стимул.
Експерт порекомендувала один засіб від бродячих собак – вона каже, що можна приснути в такого собаку з балону зі стиснутим повітрям, який видає дуже гучне неприємне шипіння (його використовують, щоб відлякувати від себе тварин). Цей балон дуже легкий, у ньому немає ніяких речовин, а лише стиснуте повітря. Дуже класно проти собак інколиспрацьовує звичайна парасолька-автомат – її можна під час руху відкрити у бік собаки і так відлякати тварину. Можна також обприскати собаку водою з пляшки.
Якщо ж ви вже у дорозі, і на вас біжить агресивний собака, потрібно максимально грубим голосом кричати, наприклад, “ей”, “пішов геть”, “відійди”, а також відмахуватися від тварини вільною рукою. Таким чином ви ніби говорите собаці: “Ні, я проти такої взаємодії і буду тебе відганяти”. На деяких собак це має хороший вплив – вони продовжують обгавкувати транспортний засіб, але тримаються на відстані кілька метрів.
У тому разі, якщо ви знаєте, що будете проїздити повз ділянку, де є такий агресивний пес, то можете зупинитися перед нею, набрати в кишеню жменю камінців і просто потім жбурнути кілька камінців поспіль в бік собаки, щоб утримати тварину на дистанції.
Якщо ви побачите, що за собакою є металевий паркан, то жбурляйте каміння саме в огорожу. По-перше, собака побачить, що ви щось у нього жбурляєте, а ще й чутиме різкий звук, і через це знітиться, а ви отримаєте час, якого має вистачити, щоб проїхати повз. Кінолог вважає, що такий собака не буде бігти кілометрами за людиною, гавкати та кусати. Зазвичай вони проявляють агресію на невеликій території – це виїзд, заїзд або ділянка проїзду повз прохідну.
З досвіду Смульської, бродячі пси рідко атакують людей з метою завдати їм шкоди, такі випадки були, але вони дуже рідкісні:
“Найчастіше вуличні собаки просто гавкають, щоб прогнати людей з їхньої території”.
Частіше людям завдають шкоду саме чиїсь собаки, які втекли із закритої території.
Якщо дорослого чи дитину намагається атакувати собака, є метод, як захистити дитину від бродячих собак – потрібно повернутися до пса передом, максимально випрямитися, зняти, до прикладу, сумку, куртку чи сорочку, виставити наперед, робити випаду у бік пса, прямо тупати на нього ногою, кричати “пішов геть” та відмахуватися від тварини, і, задкуючи, поступово відходити у тому напрямку, який вам потрібен. Раптом що – собака кусатиме найближчий до себе предмет. Таким чином можна вийти за межі території собаки, і він перестане вами цікавитися.
Якщо ви розумієте, що пес хоче вас серйозно покусати, тоді подумайте, чим захиститися від бродячих собак – намагайтеся запхати свою річ йому в зуби, віддати йому і, поки він кілька секунд буде зайнятий цією річчю, лізьте на будь-яке підвищення, яке є поруч – можна залізти на дах авто, на паркан, на дерево, та кличте на допомогу людей.
Кінолог-інструктор, фахівець з поведінки собак, співзасновниця школи Pink Puppy