Поки повномасштабна війна триває, економіка України потребуватиме зовнішньої допомоги.
Використання заморожених російських активів для зміцнення економіки та оборони України є законним і необхідним кроком. Проте Європі доведеться діяти просто зараз, щоб конфіскувати їх. Таку думку висловив голова комітету з фінансових послуг Палати представників Конгресу США Френч Гілл у своїй колонці для Financial Times.
Як Європа може конфіскувати заморожені активи РФ
Гілл наголосив, що нещодавнє засідання Європейської ради в Брюсселі на змусило Москву заплатити за агресію проти України. Ця зустріч могла посилити тиск на російського диктатора Володимира Путіна, але цього не сталося. Проте Європі ще не пізно діяти.
На думку Гілла, Європейська рада має погодитися конфіскувати приблизно 258 млрд євро заморожених російських активів у Європі в якості початкового внеску в компенсацію шкоди Україні, яку було завдано під час повномасштабної війни.
Гілл вважає, що частина заморожених російських активів могла б зміцнити обороноздатність України. Також це б дало Україні сильнішу позицію на майбутніх переговорах із Росією.
Гілл нагадав, що в травні канцлер Німеччини Фрідріх Мерц говорив про те, що він збирається повною мірою використовувати заморожені активи Росії для допомоги Україні. Це рішення підтримала і правляча коаліція.
Поки російсько-українська війна триває, економіка України потребуватиме зовнішньої допомоги, підкреслив Гілл. Він запевнив, що Києву потрібне глобальне партнерство для отримання фінансової допомоги, яка перевищує те, що вже надали або можуть надати в майбутньому Міжнародний валютний фонд, Світовий банк та інші донори.
Гілл додав, що “надзвичайні доходи” від заморожених активів Росії вже починають надходити в Україну завдяки діям лідерів країн G7. На даний момент виплачено близько 28 млрд євро.
Три кроки для компенсації збитків Україні
У Європейському парламенті підтвердили, що можна вжити заходів для компенсації збитків Україні. Гілл зазначив, що для цього потрібно зробити три негайні кроки.
Першим таким кроком може стати виділення російських активів у чисті рахунки умовного депонування. Гілл підкреслив, що зберігати їх потрібно в довірчому управлінні в інтересах України.
Другим кроком у Європейському парламенті називали початок роботи з усіма залученими країнами над створенням міжнародного трастового фонду для України під керівництвом Європейської ради.
Гілл додав, що третім кроком називали початок переказу більшої частини заморожених активів РФ до України для задоволення її нагальних потреб у сфері безпеки та фінансів. Кошти можуть бути переведені або через наявні європейські механізми фінансування, або через Світовий банк.
Участь США
Гілл запевнив, що США також мають вжити відповідних заходів. Він зазначив, що закликав президента США Дональда Трампа скасувати політику обережності, щоб послати Путіну сильний сигнал і допомогти Україні з позиції сили.
Крім того, Гілл закликав Трампа передати Україні 5 млрд доларів із резервів Центрального банку Росії, заморожених у США за указом президента. За його словами, це стане черговим доказом рішучості Вашингтона для союзників.
Франція близька до повної конфіскації заморожених російських активів
Раніше спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук заявив, що Франція готується створити прецедент щодо конфіскації російських активів. За його словами, з колегами з країн ЄС уже обговорювали важливі питання, зокрема механізми вилучення російських активів.
Стефанчук підкреслив, що якщо Франція зробить такий крок, це стане важливим прецедентом для Європи. Він додав, що європейці зараз дедалі більше усвідомлюють свою відповідальність за подальшу підтримку України.