Наказом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 9 квітня 2025 року № 327 до Державного реєстру нерухомих пам’яток України занесені об’єкти культурної спадщини, які відтепер офіційно є пам’ятками культурної спадщини місцевого значення.
Ці пам’ятки мають важливе історичне та духовне значення для мешканців Сумської області та всієї України. До Реєстру увійшли:
– пам’ятний знак на честь героїчної оборони Конотопської фортеці 1659 року (м. Конотоп). Цей символ уособлює мужність та незламність козацького війська, яке в 1659 році під Конотопом дало героїчну відсіч московському наступу. Та битва стала яскравим свідченням сили української воєнної стратегії та духу свободи, який неможливо зламати.
– пам’ятний знак на честь жертв наслідків аварії на ЧАЕС (м. Конотоп). Цей монумент є вшануванням пам’яті тих, хто постраждав від найбільшої техногенної катастрофи в історії людства – Чорнобильської аварії. Пам’ятний знак нагадує про трагічні наслідки Чорнобильської катастрофи та високу ціну мирного атому.
– пам’ятний знак жертвам нацистських концтаборів (м. Суми). Пам’ятка встановлена в знак скорботи за безневинними жертвами нацизму. Вона є місцем пам’яті про трагедії Другої світової війни та символом боротьби проти тоталітаризму.
– пам’ятник захисникам України (м. Білопілля). Цей пам’ятник вшановує воїнів, які боронили й боронять українську землю в умовах сучасної війни. Це місце єднає покоління українських героїв.
– пам’ятник жертвам голодоморів та політичних репресій (м. Білопілля). Цей монумент є визнанням болючих сторінок історії України – голодоморів і політичних репресій, які стали злочинами проти людяності.
Занесення цих об’єктів до реєстру – це не лише визнання їхньої історичної ваги, а й важливий крок до збереження національної пам’яті для майбутніх поколінь. Сумщина збагачує культурну карту України новими місцями пам’яті своєї історії, повідомили в управлінні культури Сумської ОДА.