Шановні мешканці громади, хочемо вкотре звернути вашу увагу, що стихійна торгівля не лише заборонена та, найголовніше, небезпечна для вашого здоров’я.
Стихійна торгівля продуктами – це явище, яке багато років залишається актуальною проблемою для міст і селищ. Продаж харчових продуктів у непризначених для цього місцях, таких як тротуари, прибудинкові території, зберігає популярність завдяки доступності та низьким цінам. Торгівля продуктами на вулиці, без дотримання санітарних норм і відповідно контролю, створює умови для різних захворювань. М’ясо, риба, молочні продукти та інші товари, що реалізуються «стихійно», є сумнівного походження, не мають відповідного маркування, можуть бути зіпсованими, належним чином не упаковані та вважаються потенційно небезпечними. Часто продукти продають просто із землі, де вони забруднюються пилом, брудом і бактеріями.
Тому, придбання продуктів на стихійних ринках може призвести до харчових отруєнь, кишкових інфекцій, гельмінтозів та інших небезпечних захворювань. Зокрема, незаконна торгівля м’ясом і м’ясними виробами є одне із факторів поширення африканської чуми свиней, яка становить загрозу як для здоров’я тварин, так і для економіки країни. М’ясо, яке продається без ветеринарного контролю, може містити збудників хвороб або паразитів та створює серйозні ризики для споживачів.
Якість і свіжість продуктів на стихійних ринках, жодним чином не перевіряється. Покупець, купуючи їжу на вулиці бере відповідальність на себе і повинен усвідомлювати всі ризики для здоров’я та пам’ятати, що вулична торгівля, як в Україні, так і в Охтирській міській територіальній громаді є незаконною. Єдине законне місце для торгівлі м’ясо-молочними продуктами, крім магазинів – це ринок. Саме там знаходиться державна лабораторія ветсанекспертизи, яка здійснює обов’язковий державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю продукції, що реалізується, і надає продавцю товару експертний висновок установленої форми про те, що даний продукт придатний до вживання.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Охтирської міської ради від 14.11.2024р. № 199 «Про проведення сезонного ярмарку» та з метою ліквідації стихійної торгівлі у громаді, у період з 01 грудня по 28 лютого 2025 року оголошено сезонний ярмарок з продажу сільськогосподарської продукції та плодоовочевих товарів власного виробництва. Місце проведення: пішохідний прохід від вулиці Батюка, 36 до перехрестя з провулком Харківським на території прилеглій біля ПС ОСС «Охтирський ринок», пішохідний прохід від провулку Харківський, 2 до перехрестя з вулицею Батюка, на території прилеглій біля ПС ОСС «Охтирський ринок». Режим роботи ярмарку: середа, п’ятниця та вихідні дні з 07.00 години до 20.00 години. Торгівля м’ясо-молочною продукцією на території ярмаркової торгівлі суворо заборонена та вважається торгівлею з рук у невстановленому для цього місці.
Відповідно до ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено відповідальність за торгівлю з рук у невстановлених місцях.
Розпорядження міського голови від 09.04.2024 № 39-ОД «Про затвердження складу міської робочої групи з контролю за додержанням санітарних норм, безпечності харчових продуктів та ліквідації торгівлі в невстановлених місцях на території Охтирської міської територіальної громади» створено робочу групу для контролю за додержанням санітарних норм, безпечності харчових продуктів, попередження та недопущення торгівлі в невстановлених місцях, а також дотримання правил благоустрою.
Протягом поточного року у ході обстежень робочою групою фіксувалися порушення по пров. Харківському та вул. Батюка, громадянами, які здійснювали торгівлю м’ясною продукцією. Представники робочої групи неодноразово попереджали про необхідність припинення торгівлі у не встановленому для цього місці. При повторних обстеженнях на даних осіб були складені протоколи про адміністративне правопорушення за ч.І ст. 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) за торгівлю м’ясною продукцією у не встановленому для цього місці.
Дані обстеження будуть проводитись і надалі. Наголошуємо, що обмежень у кількості складання протоколів про адміністративні правопорушення за ч. 1 ст. 160 КУпАП законодавством не визначено.
Стихійну торгівлю не так легко подолати. Це можливо тільки тоді, коли самі мешканці громади зрозуміють, що продукція, яка не пройшла спеціальної перевірки є дуже небезпечна для їх життя. Будьте свідомі та здорові!