Війна

ООН вимагає підтвердження смерті зниклої української журналістки Вікторії Рощиної

Журналістка Вікторія Рощина, архівне фото. Facebook / Вікторія Рощина

Експерти з прав людини ООН терміново шукають підтвердження повідомлень про смерть української журналістки Вікторії Рощиної, яка зникла з початку серпня 2023 року під час роботи в окупованій Росією східній Україні.

Про це йдеться на сайті ООН.

"Тривожні новини додають до величезних страждань, завданих сім'ї Вікторії Рощиної її насильницьким зникненням і тривалою невизначеністю щодо її долі та місцезнаходження протягом понад року, що є порушенням міжнародного права про права людини, прирівнюється до тортур і жорстокого поводження", – заявили експерти.

Вікторія Рощина – лауреатка премії "За мужність у журналістиці" Міжнародного фонду жінок у медіа за 2022 рік, відома своїм незалежним висвітленням війни проти України. Вона була незаконно затримана російськими військовими в окупованому місті Мелітополь Запорізької області, без судового процесу та без висунення обвинувачень, після чого депортована до Росії.

Остання неофіційна інформація про місцеперебування Вікторії Рощиної в місці утримання під вартою в російському місті Таганрог датується 8 вересня 2024 року. Вона, ймовірно, була вивезена в невідоме місце, і з того часу її доля та місцеперебування залишаються невідомими.

У відповідь на численні запити про інформацію, спрямовані до російської влади, 10 жовтня 2024 року її батько отримав листа від Міністерства оборони Росії, підписаного "В. Кохом", який не розкрив свою офіційну посаду. У листі стверджувалося, що Вікторія померла 19 вересня 2024 року в російському полоні, але не було надано жодної документації чи деталей щодо причини або обставин її смерті.

"Оскільки затримання або смерть Вікторії офіційно не підтверджені доказами, ми закликаємо російський уряд негайно підтвердити її долю та місцеперебування", – заявили експерти."Якщо її смерть підтвердиться, ми закликаємо до негайного повернення її тіла додому, щоб можна було провести незалежне розслідування причин та обставин її смерті, включаючи незалежну аутопсію. У разі підтвердження російська влада нестиме відповідальність за свавільне позбавлення життя в умовах державного утримання. Ми закликаємо до відповідальності та справедливості для Вікторії Рощиної", – додали вони.

Окрім листа від 10 жовтня 2024 року, єдиним іншим листуванням, яке сім'я отримала щодо Вікторії у відповідь на їхні постійні запити до російської влади, було повідомлення від 17 квітня 2024 року від Міністерства оборони РФ, підписане тією ж особою – "В. Кохом". У ньому лише підтверджувалося, що Вікторія перебувала під вартою в Російській Федерації.

Вважається, що Вікторія Рощина утримувалася в умовах ізоляції в Таганрозі – центрі утримання, відомому використанням тортур проти українських цивільних та полонених, де повернуті в’язні повідомляли про катування електрошоком, жорстокі побиття, зґвалтування, сексуальне насильство та позбавлення необхідної медичної допомоги.

Щонайменше 1672 українські цивільні особи, включаючи щонайменше 25 українських журналістів, утримуються під вартою в Російській Федерації.

"Ми закликаємо російський уряд розкрити їхню долю та місцезнаходження та негайно звільнити всіх українців, які незаконно утримуються, депортовані та перебувають у Російській Федерації", – заявили експерти.

Інше в категорії