На сьогодні за різними субвенціями та з Фонду з ліквідації наслідків збройної агресії до Сумської області зайшла безпрецедентна за розміром сума – 2 мільярди 94 мільйони 97 тисяч гривень. Про це під час наради повідомила заступниця начальника Сумської ОВА Марина Зонова.
Такий обсяг коштів за всі роки незалежності України Сумщина не отримувала жодного разу. Усі ці кошти надійшли безпосередньо на громади, тобто замовниками робіт і розпорядниками коштів є громади. Надходження розподіляються за кількома напрямками.
Розподіл надходжень за напрямками
За напрямком «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов в закладах загальної середньої освіти» виділено 73,3 млн грн на 15 укриттів у школах у Недригайлівській, Хотінській, Кролевецькій, Буринській, Сумській, Липоводолинській, Великописарівській, Лебединській і Садівській громадах.
За напрямком Фонду з ліквідації наслідків збройної агресії передбачено 827 млн грн, які спрямовувалися на 14 проєктів в Сумській, Конотопській, Лебединській, Тростянецькій, Комишанській, Охтирській, Чернеччинській та Чупахівській громадах.
За напрямком державної програми з відновлення, це кошти Європейського інвестиційного банку, 82,2 млн грн спрямовуються на два проєкти в місто Конотоп.
За напрямком «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проєктів, спрямованих на ліквідацію наслідків збройної агресії на закупівлю комунальної техніки» виділено 47,8 млн грн для 6 громад: Лебединської, Бочечківської, Березівської, Конотопської, Недригайлівської та Свеської.
За напрямком «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проєктування, відновлення, будівництво, модернізацію, облаштування, ремонт об’єктів соціальної сфери, житлового господарства та інших об’єктів, що мають вплив на життєдіяльність населення» передбачено 243,7 млн грн. для реалізації 12 проєктів у Миколаївській селищній, Шосткинській, Роменській, Глухівській, Кролевецькій, Попівській, Липоводолинській, Сумській, Охтирській, Хмелівській громадах.
Окремим напрямком є проєкт «Тростянець» – експериментальний проєкт Президента України Володимира Зеленського з відновлення міст. На це спрямована окрема субвенція в сумі 819,9 млн грн для реалізації 9 проєктів в м. Тростянець. Розпорядником коштів є Служба відновлення та розвитку інфраструктури.
На сьогодні із загальної суми дотацій використано лише 3%. Наразі тендерні процедури, процедури отримання дозвільної документації на початок виконання будівельних робіт знаходяться на стадії завершення.
«Прозорість та підзвітність» – для запобігання корупції та ефективності використання коштів
Аби кошти були використані за призначенням, утворено робочу групу «Прозорість та підзвітність», яка контролюватиме ефективність використання надходжень, про це під час наради розповів очільник ОВА Володимир Атрюх. До складу групи увійшли представники силового блоку, органів правопорядку та обладміністрації. Керівницею робочої групи «Прозорість та підзвітність», призначено Марію Зонову.
«На першому етапі реалізації проєктів робоча група контролюватиме правильність проведення закупівельних процедур, а наступним етапом стане дослідження роботи підрядних організацій, якості виконаних робіт. Робота проходитиме прозоро, із залученням громадськості та всіх відкритих реєстрів і кадастрів», – розповіла керівниця групи.
Тобто передбачається постійний моніторинг використання коштів на всіх етапах проєктів, які фінансуються з державного бюджету.
«Який стан виконання запланованих заходів з реконструкції, відновленню і будівництву, що робиться позитивно та динамічно, а де є прорахунки: де керівники, які мають приймати своєчасні та ефективні рішення, їх не приймають, де виконання планів з відновлення знаходяться під загрозою зривів. Це дасть можливість впливати на такі випадки», – наголосив очільник ОВА.