Про епідемічну ситуацію з COVID-19 в Сумській області та особливості варіанту збудника цієї хвороби FLiRT, що був зареєстрований і в нашій області, розповіла під час брифінгу в.о. генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб – головного державного санітарного лікаря в Сумській області Ірина Купрієнко.
«Чотири тижні тому в області, як і у всій Україні, розпочалась чергова хвиля захворюваності на COVID-19, – говорила Ірина Купрієнко. – Захворювання поширюється досить швидко, але завдяки тому, що на початку літа реєструвались поодинокі випадки хвороби, вірусу знадобився майже місяць, щоб набрати силу та розпочати хвилю. Якщо у перші два тижні підйому було зареєстровано 39 та 71 випадок хвороби, то минулого тижня вже захворіло 397 осіб. Характерно, що хвиля розвивається незалежно від інших респіраторних вірусів. Частка COVID-19 в структурі ГРВІ за місяць збільшилась з 4 до 15%. Тобто зростання загальної кількості ГРВІ обумовлено саме зростанням числа випадків COVID-19».
За її словами, епідемічні пороги інтенсивності епідпроцесу наразі не перевищені в жодній з громад області, що свідчить про відсутність наразі підстав для запровадження суворих протиепідемічних заходів. Проте ситуація динамічно розвивається і Сумський обласний центр контролю і профілактики хвороб контролює ситуацію.
В області затверджено комплексний план заходів готовності та реагування на грип, COVID-19 та інші ГРВІ. При перевищенні порогових рівнів захворюваності він буде введений в дію для недопущення зростання кількості хворих та мінімізації наслідків епідемічного підйому для системи охорони здоров’я області.
В.о. генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб повідомила, що цьогорічна хвиля захворюваності на COVID-19 почалась дещо раніше, ніж зазвичай: вдруге з початку пандемії це відбувається до початку навчального року. Тож фахівці передбачають, що пік хвилі буде пройдено у другій половині вересня, проте з початком навчального року активуються передумови для поширення захворювання серед школярів та студентів, тому ці прогнози можуть бути скореговані реальною ситуацією. Для завершення хвилі після проходження піку знадобиться ще до двох місяців.
«Зростання захворюваності розпочалось практично одночасно у всіх районах області. До 33 тижня найактивніше розвивався епідемічний процес у Конотопському та Сумському районах, за минулий тиждень в 4,7 рази зріс показник у Роменському районі. Серед громад області найбільші показники спостерігались у Бездрицькій (233,6 на 100 тис. населення), Недригайлівській (186,4), Степанівській (139,1), Коровинській (137,7). Абсолютні цифри захворювання на цих територіях не є великими, проте з урахуванням кількості населення, яка тут проживає, вони говорять про найбільшу інтенсивність епідемічного процесу у порівнянні з іншими регіонами. В обласному центрі за останній тиждень захворіло 159 людей, що становить 40 % від всіх хворих на COVID-19 в області», – розповіла Ірина Купрієнко.
Що ж до вікових особливостей, то спікерка повідомила, захворюваність на COVID-19 зростає і серед дітей і серед дорослих, проте інтенсивність епідемічного процесу серед дорослих є в 1,6 рази вищою. Частка дітей в загальній структурі випадків хвороби зростає і наразі не перевищує 10%.
«Не можу не оминути увагою той факт, що за останні два тижні в області було зареєстровано два випадки смерті серед осіб, хворих на COVID-19. Перед цим останній випадок смерті реєструвався у травні поточного року. Померлі були мешканцями Сумської громади, це чоловік 69 років та жінка 75 років. Обидва мали хронічні серцево-судинні захворювання та не були щеплені проти COVID-19 протягом останніх 12 місяців», – зазначила Ірина Купрієнко.
В.о. головного державного санітарного лікаря в Сумській області під час брифінгу наголосила на важливості проведення вакцинації проти COVID-19. Хоч наразі вакцини і не можуть захистити від інфікування збудником хвороби, проте доведено, що люди, які отримали вакцину хворіють у більш легкій формі, набагато рідше потрапляють до стаціонару і набагато рідше помирають від захворювання.
Особливо важливо щорічно щеплювати людей старших за 60 років, оскільки в цій віковій групі хвороба має найбільш тяжкий перебіг. З початку жовтня 2023 до середини серпня поточного року більше 90% померлих від COVID-19 в області були старшими за 60 років. В ЗОЗ є вакцина для щеплення проти COVID-19, наразі це Comirnaty від Pfizer.
«Слід зазначити, що одночасно з початком зростання захворюваності в Україні була виявлена циркуляція нового варіанту SARS-CoV-2 під назвою FLiRT. Даний збудник також був виявлений і в Сумській області. Основними рисами вірусів FLiRT є здатність уникати імунної відповіді організму та стрімко поширюватися серед населення. Зважаючи на високі темпи приросту захворюваності в області можна припустити, що поточна хвиля обумовлена переважним поширенням саме цього варіанту, – розповіла Ірина Купрієнко. – Що стосується симптомів, ми не бачимо нічого нового або відмінного при FLiRT. Переважно це підвищення температури, озноб, кашель, нежить, слабкість, головний біль, біль у горлі. Як і при попередніх варіантах спостерігається більш легкий перебіг хвороби, але це, швидше за все, не тому, що вірус став слабшим, а тому, що наш імунітет став набагато сильнішим внаслідок багатьох попередніх захворювань та вакцинацій. Період заразності для варіантів FLiRT залишається таким самим, як і для попередніх варіантів: після інфікування може пройти п’ять або більше днів, перш ніж у вас з’являться симптоми. Ви є заразними за один-два дні до появи симптомів і ще кілька днів після їх зникнення».