Війна

Голова “Укренерго” Кудрицький спростував міф про експорт електрики з України

Голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький під час інтервʼю Суспільному, Київ, липень 2024 року. Суспільне Новини

Інформація про те, що Україна зараз нібито експортує електроенергію, не відповідає дійсності.

Про це в інтерв’ю Суспільному розповів голова правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицький.

На сайті ENTSO-E блогери нібито знаходять підтвердження фактів такого продажу.

Насправді замість даних щодо комерційного експорту, який повністю відсутній з травня цього року, людям маніпулятивно демонструють сторінку з даними про фізичні транскордонні перетоки і транзит електроенергії у межах ENTSO-E, пояснив Кудрицький.

"Іноді дивишся на ці відео, і здається, що потрапив в будинок божевільних. Перше — звідки ці блогери можуть знати, скільки ГВт чи МВт є в енергосистемі? Це закрита інформація, яку мають можливо, 30 людей в країні. Друге — у деяких відео говорять про плани експорту 13 ГВт. Це 13 атомних блоків. Зараз на контрольованій території залишилось всього 9 ГВт. Тобто, це абсурд", — сказав Кудрицький.

Він пояснив, що були періоди з 2022 року, до обстрілів, у 2023 році й на початках 2024-го, коли в системі справді був надлишок електроенергії й ми могли її експортувати в Європу.

Але коли дефіцит, жодна кіловат-година не покидає країни.

"Часто деякі блогери використовують таку маніпуляцію — заходять на сайт ENTSO-E і показують фізичні перетоки, наприклад, з України в Румунію. Вони не розуміють або спеціально мовчать, що українська енергосистема є частиною європейської. І з Румунії в Україну може йти перетік, транзитом, назад в Румунію, Угорщину чи ще кудись", — сказав керівник "Укренерго".

Кудрицький пояснив, що електроенергія "не в курсі про існування міждержавних кордонів". І мандрує мережами в такий спосіб, щоб це було найбільш ефективно. Тобто обирає маршрут транспортування, по якому опір найменший.

"І, відповідно, якщо українська мережа більш потужна, ніж, наприклад, прикордонна румунська, то електроенергія транзитом може проходити через Україну. Вона заходить в Україну і покидає Україну в такій же самій кількості. Експорту не відбувається", — пояснив він.

Кудрицький розповів, що наразі Україна використовує по максимуму імпорт з Європи, щоб пом'якшити обмеження для споживачів. Він нагадав, що "Укренерго" у 2022 році з'єднало українську енергосистему з європейською.

"Уявіть, що б було, якби ми були досі приєднані до РФ і Білорусі", — додав він.

У понеділок, 22 липня, заходи обмеження споживання електроенергії діють протягом всієї доби. З 05:00 до 18:00 та з 23:00 до 24:00 діють дві черги відключень, з 18:00 до 23:00 – три черги.

Що відомо про відключення світла з травня 2024

Після кількох масованих обстрілів Росії по енергосистемі України Укренерго вимушене було запровадити контрольовані аварійні відключення світла в усіх регіонах України. Компанія ввела аварійні вимкнення з 14 травня, а з 16 — запровадила графіки відключень, довівши до всіх областей ліміт споживання.

З 29 травня відключення призупинили завдяки активній роботі сонячних електростанцій та збільшення обсягів виробництва атомних станцій після виходу з планового ремонту 2 блоків. Але голова правління НЕК "Укренерго" Володимир Кудрицький заявив, що це лиш тимчасове покращення.

В Україні з суботи, 8 червня, в тестовому режимі запровадили новий порядок графіків погодинних відключень електроенергії, який має забезпечити коротшу тривалість обмежень. До кінця липня ситуація зі світлом буде важчою, легше стане наприкінці місяця та в серпні.

Інше в категорії