Наука

Глобальне потепління може розбудити сплячі вулкани

Танення льодовиків знижує тиск на магму, що підвищує ризик вивержень – до таких висновків дійшли вчені, які досліджували стародавній вулкан в Чилі.

Глобальне потепління здатне спровокувати виверження вулканів. Танення льодовиків зменшує тиск на підземні магматичні камери, що може викликати активізацію вулканічної діяльності.

До такого висновку дійшли вчені, які представили свої дослідження на конференції Goldschmidt 2025 у Празі. Про це пише The Guardian.

Як приклад вони навели вулкан Мочо-Чошуенко в Чилі. Під час останнього льодовикового періоду (близько 26-18 тисяч років тому) 1500-метровий шар льоду стримував накопичення магми на глибині 10-15 км. Проте приблизно 13 тисяч років тому льодовик розтанув – тиск зменшився, гази у породі розширилися, і це спричинило виверження.

Науковці також виявили, що після танення льоду магма стає більш в’язкою і, відповідно, вибухонебезпечною.

Особливої уваги, за словами дослідників, заслуговує Західна Антарктида, де під льодовиками приховано понад 100 потенційно активних вулканів. У зоні ризику також Північна Америката Нова Зеландія.

Хоча виверження можуть тимчасово охолоджувати Землю через викид частинок, що блокують сонячне світло, довготривалі виверження лише прискорять глобальне потепління – через викиди парникових газів. Це створює ризик замкнутого кола: тепло – танення льоду – виверження – ще більше тепла.

Раніше повідомлялося що у провінції Квебек, на східному узбережжі затоки Гудзон, дослідники виявили надзвичайно давні вулканічні породи, які можуть бути найстарішими фрагментами земної кори

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.