Підняття прайс-кепів критично необхідне для забезпечення стабільного імпорту електроенергії в умовах дефіциту генерації.
Таку позицію висловив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
За словами експерта, цього літа Україна знову може зіткнутися з дефіцитом потужностей через планові ремонти на АЕС, спеку, а також руйнування енергетичної інфраструктури. В таких умовах імпорт електроенергії може стати єдиним джерелом покриття попиту.
“Ми не зможемо обійтися без імпорту електричної енергії вже цього літа”, — попередив Омельченко.
Він нагадав, що у 2024 році в пікові періоди виникали аналогічні проблеми: “Коли була виведено максимум атомних електростанцій… була спека і серйозні виникли проблеми з дефіцитом”.
Водночас, за його словами, чинні цінові обмеження можуть зробити імпорт економічно недоцільним:
“Може виникнути ситуація, коли нам потрібна буде електрична енергія… Ми не зможемо просто купувати, тому що комерційно це буде невигідно, коли у нас ціна буде нижча, ніж в європейських країнах”.
Омельченко наголосив, що підняття прайс-кепів є необхідним елементом переходу до європейської моделі.
“Мені здається, що краще мати вищий прайс-кеп і мати надійне енергозабезпечення та імпорт, ніж переходити до обмежень, серйозних обмежень споживачів”, — додав він.
Раніше керівник ГО “Перша енергетична рада” Олександр Рогозін заявив, що чинні прайс-кепи не стримують зростання цін, а лише послаблюють позиції енергетики, яка вже зазнає колосальних втрат.