Фото: Getty Images Цивільне виробництво в РФ падає третій місяць поспіль
Темпи зростання промисловості впали більш ніж уп’ятеро – з 5,7% до 1,1%, оптова торгівля вперше із зими 2023 року почала скорочуватися – на 2,1% за квартал.
Темпи економічного зростання в Росії суттєво вповільнилися за підсумками першого кварталу 2025 року. Про це повідомляє The Moscow Times з посиланням на звіт російського мінекономрозвитку за результатами першого кварталу.
У січні-березні валовий внутрішній продукт зріс лише на 1,7%, що у 2,6 раза менше порівняно з попереднім кварталом (4,5%). Промислове зростання впало більш ніж у п’ять разів – з 5,7% до 1,1%. Роздрібна торгівля також сповільнилася – з 5,5% до 3,2%, окрім того, оптова торгівля вперше з зими 2023 року почала скорочуватись: мінус 2,1% за квартал.
Видобуток корисних копалин демонструє ще гіршу динаміку – падіння пришвидшилося вчетверо: з 0,9% до 3,7%. Несировинна промисловість зростає вдвічі повільніше, ніж раніше – 4,7% проти 10,7% у четвертому кварталі 2024 року.
Загалом результат став найгіршим із першого кварталу 2023 року, коли російська економіка ще перебувала у рецесії. Причинами називають жорстку монетарну політику Центробанку РФ, санкційний тиск, проблеми з логістикою та високу інфляцію, зазначає економіст Continuum Economics Волкан Сезгін.
У 2023-2024 роках російський ВВП, за офіційною статистикою, зростав на 4,1% щорічно – найшвидше за останні 14 років. Але, за оцінками Хелі Самоли, старшої економістки Інституту країн, що розвиваються, Банку Фінляндії, принаймні 40% цього зростання забезпечила військова промисловість.
Попри те, що оборонні заводи й надалі працюють у три зміни, це вже не підтримує загальну економіку. У невійськових секторах почалася рецесія, стверджують експерти Центру макроекономічного аналізу й короткострокового прогнозування (ЦМАКП). За їхніми оцінками, у першому кварталі випуск цивільної продукції щомісяця зменшувався на 0,8% (з урахуванням сезонності), а в березні – на 1,1%. Спад зафіксовано в машинобудуванні, виробництві електрообладнання, будматеріалів, чорній металургії. Харчова промисловість продовжує просідати рекордними темпами – мінус 0,7% на місяць.
Залізничні вантажоперевезення в РФ у березні впали на 7,2%, а за квартал – на 6,1%. Зниження охопило перевезення зерна, цементу, будівельних матеріалів, нафти й нафтопродуктів, чорних металів, вугілля та контейнерів.
“Росія опинилася перед загрозою економічної кризи”, – запевнив Яніс Клюґе, науковий співробітник Інституту міжнародної безпеки (Німеччина).
Нагадаємо, Росія закінчила минулий рік з рекордним за останні роки бюджетним дефіцитом, який становив 3,5 трлн рублів.
Мінфін Росії підвищив прогноз дефіциту бюджету на 2025 рік до 1,7% від ВВП з раніше очікуваних 0,5% на тлі побоювань тривалого періоду низьких цін на нафту і газ. Прогноз за доходами від нафти і газу було знижено на 24% до 8,32 трлн рублів (101,47 млрд доларів).
Російська економіка застигла: “роздутий” ВПК не рятує