Наука

У 7,15 разів перевищує масу Сонця: американські астрономи вперше підтвердили існування самотньої чорної діри

Наука

Науковці Американського астрономічного товариства вперше підтвердили існування самотньої чорної діри. На відміну від більшості виявлених раніше чорних дір, вона не має зірки-компаньйона та самотньо блукає просторами Всесвіту

Зміст

Про це інформує Science Alert.

Новий аналіз, проведений науковцями Американського астрономічного товариства, свідчить, що маса виявленої чорної діри приблизно в 7,15 рази перевищує масу нашого Сонця. За оцінками, вона знаходиться на відстані близько 4958 світлових років від Землі і рухається зі швидкістю приблизно 51 кілометр на секунду.

Більшість чорних дір, які ми знаємо, не самотні. Вони або “обертаються” навколо зірок, або знаходяться в парах з іншими чорними дірами. Саме за їхніми зірками-компаньйонами вчені часто й помічають невидиму чорну діру. Але ця – перша підтверджена одиначка.

Чорні діри мають дуже сильне притягання. Ця самотня чорна діра пройшла перед далекою зіркою, і її гравітація “викривила” світло від тієї зірки. Світло стало тимчасово яскравішим, і зірка ніби трохи змінила своє місце на небі. Саме цей ефект, який називається гравітаційним мікролінзуванням, дозволив вченим її помітити.

Вперше цю чорну діру помітили у 2011 році, в результаті двох окремих досліджень: Експерименту з оптичного гравітаційного лінзування (OGLE) та Мікролінзових спостережень в астрофізиці (MOA).

Космічний телескоп Hubble провів вісім спостережень протягом шести років, щоб визначити, наскільки викривлене зоряне світло. Фотометричні дані були зібрані з 16 різних телескопів, а спектроскопічні спостереження проводилися на піку посилення.

Всі разом ці дані вказували на самотню чорну діру масою близько 7,1 маси Сонця, розташовану на відстані близько 5 153 світлових років від нас.

Але другий аналіз, проведений у 2022 році з використанням більшої кількості даних Hubble, прийшов до іншого висновку. Тоді науковці уточнили оцінку маси до 1,6-4,4 мас Сонця. Оскільки це, як правило, занадто мало, щоб бути чорною дірою, вони припустили, що більш вірогідним кандидатом є нейтронна зоря.

Але після нових, більш точних вимірювань, особливо завдяки додатковим даним з Hubble, вчені переконалися: це дійсно чорна діра. 

“Наш переглянутий аналіз, з урахуванням додаткових спостережень Hubbleі оновленої фотометрії, призводить до результатів, які мають вищу точність, але узгоджуються з нашими попередніми вимірюваннями і нашим висновком про те, що лінза є чорною дірою зоряної маси”, – зазначила команда науковців.

Астрономи також шукали будь-які ознаки супутника і виявили, що немає нічого більшого за 0,2 маси Сонця на відстані, щонайменше, у 2 000 разів більшій за відстань між Землею і Сонцем.

  • Раніше цього місяця Національне управління з аеронавтики й дослідження космічного простору (NASA) показало перші фото космосу, зроблені за допомогою новітнього інфрачервоного телескопа SPHEREx, призначеного для вивчення еволюції Всесвіту.

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.