Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та канадськими робітниками у 1989 році. У 1996 році Міжнародна організація праці (далі – МОП) підтримала ініціативу Міжнародної конфедерації вільних профспілок щодо визнання 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці, і офіційно він відзначається з 2003 року.
У міжнародний день охорони праці, в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006, виданий 18.08.2006), який запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.
В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці. Не достатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві. Це постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися, тому важливо донести до всіх, хто відповідає за життя та здоров’я працівників. День охорони праці – гарна нагода для цього.
Щороку МОП визначає девіз Всесвітнього дня охорони праці, що відображає актуальні виклики у сфері безпеки та гігієни праці. У 2025 році девізом обрано: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).
Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:
- передові роботизовані системи,
- штучний інтелект (AI) і машинне навчання,
- екзоскелети,
- безпілотні літальні апарати (БПЛА),
- Інтернет речей (IoT),
- віртуальну та доповнену реальність.
День охорони праці передбачає низку заходів, спрямованих на привернення уваги та підвищення рівня обізнаності суспільства з питань охорони праці, зокрема – проведення онлайн-конкурсу «Мистецтво безпеки праці», інформаційних кампаній, масових заходів, круглих столів тощо.
Держпраці закликає керівників підприємств дотримуватися цього плану, однак при плануванні кількості заходів та їхнього масштабу потрібно враховувати розмір підприємства і кількість працівників. Так, на великих підприємствах доцільно провести Тиждень охорони праці. Для цього керівник має видати наказ про проведення заходів, у якому вказують цілі, підготовку, тематику, строки та відповідальних осіб.
Проблемні питання та круглі столи варто проводити не лише з керівниками структурних підрозділів, а й із працівниками – так вони відчують, що про їхню безпеку дійсно дбають. Крім того, зворотний зв’язок від працівників допоможе визначити причини наявних проблем.
Якщо заплановані конкурси, то необхідно забезпечити учасникам допомогу у їх підготовці. Важливо розмістити на інформаційних стендах роздатковий матеріал – пам’ятки, буклети тощо. Крім того, ефективним каналом поширення інформації можуть стати корпоративні платформи та ЗМІ.
Програма заходів до Дня охорони праці має враховувати сучасні реалії та умови воєнного стану. Тому, щоб підвищити ефективність комунікації в умовах економії часу та нестабільного режиму роботи, потрібно підготувати найбільш актуальну й цінну інформацію. Її варто подати в такому вигляді:
- максимально короткий текст;
- максимум візуалізації;
- доступна мова;
- яскраві ілюстрації тощо.
Підсумки проведених заходів бажано обговорити на нарадах або висвітлити в корпоративних ЗМІ. Так працівники зможуть оцінити необхідність і ефективність Дня охорони праці та в майбутньому братимуть активну участь.
Наводимо орієнтовний перелік заходів, які можна провести до Дня охорони праці на підприємстві:
- конкурс малюнку для сімей працівників «Охорона праці очима дітей». Головна мета конкурсу – відволікти дітей від подій, що спричиняють стрес, проявити фантазію та привернути увагу до власної безпеки;
- спортивні змагання серед працівників. Фізична активність позитивно впливає на психічний та емоційний стан людини та допомагає боротися зі стресом під час війни;
- відвідування сімей працівників підприємства, які загинули на виробництві або отримали каліцтво та інше.
Також можна провести практичні заняття з безпеки праці на робочих місцях, де працівники зможуть отримати відповіді на проблемні питання, що виникають.
Важливість охорони праці полягає не тільки в безпосередній гарантії безпеки робітників на робочому місці, а й у різноманітних заходах профілактики професійних захворювань, забезпеченні відповідного режиму відпочинку, наданні необхідного спецодягу та засобів гігієни. Всі ці фактори зрештою дозволяють людям відчувати надійність підприємства та його турботу, що в свою чергу стимулює до ефективної роботи та зменшує плинність кадрів.
За повідомленням відділу з контролю за додержанням законодавства про працю
та зайнятість населення Виконавчого комітету РМР