Новини Шостка

У МОЗ обговорили запровадження механізму реферування цін на ліки та створення Національного каталогу цін

У МОЗ обговорили запровадження механізму реферування цін на ліки та створення Національного каталогу цін

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко провів нараду щодо впровадження реферування оптових цін на всі лікарські засоби та створення Національного каталогу цін. Таку новину повідомляє Урядовий портал.

У нараді взяли участь представники Всесвітньої організації охорони здоров’я, ДП «Медичні закупівлі України», Національної служби здоров’я України, Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками та Державного експертного центру.

«Маємо чіткий покроковий план зниження цін на ліки, що затверджений рішенням РНБО. Конкретні заходи, які принесуть коректні результати. Водночас нещодавно проголосований у Верховній Раді законопроект №11493, який направлений на підпис Президенту України, передбачає запровадження обов’язкового реферування цін на всі лікарські засоби та створення Національного каталогу цін. Механізм реферування цін допоможе уникнути невиправдано високої вартості ліків, орієнтуючись на ціни в інших країнах. Це сприятиме прозорості ціноутворення. Таким чином, регулювання фармацевтичного стане ефективнішим, а необхідні медикаменти доступнішими для людей», — зазначив Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Верховна Рада України прийняла у другому читанні проект Закону про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо особливостей державної реєстрації лікарських засобів, які можуть закуповуватися особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я. Серед затверджених змін — запровадження обов’язкового реферування цін на всі лікарські засоби та створення Національного каталогу цін.

Учасники наради обговорили зазначені законодавчі зміни, підходи до реалізації Національного каталогу цін, оптимальних механізмів реферування цін, формування робочої групи для подальшого впровадження змін у законодавство та розробки практичного плану дій.

Встановлення референтного ціноутворення для всіх лікарських засобів, що реалізуються в Україні, буде діяти за аналогією з механізмами, які вже застосовуються для препаратів програми «Доступні ліки» та лікарських засобів з Національного переліку основних лікарських засобів.

Виробники й імпортери лікарських засобів, після набрання чинності законопроекту, будуть зобов’язані декларувати ціни в Національному каталозі цін, який буде оприлюднено на сайті МОЗ.

Також буде встановлена гранична референтна ціна, яку виробники і імпортери не повинні будуть перевищувати при декларуванні власних цін на препарати.

Аптеки будуть зобов’язані мати в наявності та пропонувати споживачам препарати за трьома найнижчими цінами, які внесені в Національний каталог.

Реферування цін буде впроваджуватись поетапно. Спочатку воно стосуватиметься цін на препарати, включені до Національного переліку основних лікарських засобів, далі — цін на рецептурні препарати, крім тих, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів, в останню чергу — цін на безрецептурні препарати, крім тих, що включені до Національного переліку основних лікарських засобів.

Для автоматизації збору та аналізу цін планується залучити сучасні цифрові рішення, включаючи програмні продукти міжнародних організацій, таких як ВООЗ.

Нагадаємо, нещодавно Уряд врегулював націнки на лікарські засоби та заборонив практику маркетингових платежів. З 1 березня 2025 року граничні постачальницько-збутові надбавки, що нараховуються дистриб’юторами лікарських засобів до оптово-відпускних цін на всі лікарські засоби, не можуть перевищувати 8% (крім окремих виключень). Також додатково встановлюються регресивні граничні торговельні (роздрібні) надбавки до закупівельних цін на рецептурні лікарські засоби – від 10% до 25% залежно від вартості препарату. Граничні торговельні (роздрібні) надбавки на безрецептурні лікарські засоби, які закуповуються коштом джерел, не заборонених законодавством України, крім коштів державного та/або місцевого бюджетів, не мають бути вище 35% до закупівельних цін.

Ілюстрація на сайті www.news.dtkt.ua

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.