Своєю чергою експерти вважають, що ціни мають ще знизитися.
Європейські ціни на природний газ ростуть вже третій тиждень поспіль, адже ринок бореться зі скороченням запасів та обмеженням постачань після втрати потоків РФ, які проходили через Україну, пише Bloomberg.
У виданні пояснили, що зупинка на Новий рік постачань російського газу через Україну відбулася через те, що сховища швидко вичерпуються з часів до енергетичної кризи 2022 року.
“Погода також стає холоднішою, що може стимулювати подальші відбори газу. Величезні підземні сховища регіону зараз заповнені приблизно на 72% порівняно з 86% на той самий час минулого року”, – зауважують експерти.
У Bloomberg додають, що попри те, що ризик дефіциту газу в Європі є незначним, нестача постачань цієї зими зробить накопичення запасів складнішим завданням перед наступним опалювальним сезоном.
“Вищий попит на газ для зберігання в сховищах буде підтримувати ринки на високому рівні в найближчі місяці”, – підкреслила європейський енергетичний стратег Rabobank Флоренс Шміт.
За словами аналітиків, наразі на континент все більше впливає ринкова волатильність, адже він стає все більш залежним від світових постачань скрапленого природного газу для заміщення дефіциту, який творився після припинення постачань російського газу через Україну.
Також підвищення цін збіглося з перебоями на заводі СПГ (Скрапленого природного газу – УНІАН) Hammerfest у Норвегії, який зупинив роботу до 9 січня через поломку компресора. Експерти попереджають, що будь-які перебої на світових експортних заводах СПГ можуть посилити коливання цін.
“Світовий газовий баланс залишається напруженим і не має достатньої гнучкості, щоб поглинути будь-які значні ефекти звуження ринку, тому цілком можливо, що ціни суттєво зростуть у найближчі тижні”, – зазначив керівник відділу європейського газу та світового ЗПГ в Energy Aspects Джеймс Уодделл.
Водночас стратеги Citigroup Inc. вважають, що ціни мають ще більше знизитися, адже на ринку з’явиться більше пропозицій, а також, ймовірно, відновляться потоки через Україну.
“Ми пам’ятаємо про непередбачуваність результатів переговорів, особливо коли йдеться про політику, геополітику і відносини між Росією і Україною, але економічні стимули вказують на можливе відновлення постачань”, – додають стратеги в записці.
Транзит газу через Україну – що відомо
Радник голови ОП Михайло Подоляк пояснив важливість зупинки транзиту російського газу через Україну. За його словами, таке рішення вдарить по фінансуванню російської агресії проти України.
Водночас сам президент України Володимир Зеленський впевнений, що припинення транзиту російського газу до Європи через українську газотранспортну систему – це одна з найбільших поразок Москви. Він вважає, що чим більше буде газу на ринку від справжніх партнерів Європи, тим швидше будуть подолані останні негативні наслідки європейської енергетичної залежності від Росії.