В Інституті вивчення війни заявили, що правитель Росії Володимир Путін ігнорує зусилля з пом’якшення економічного тиску та дефіциту робочої сили та надає перевагу пріоритету потребам Росії у військовій силі та внутрішньополітичній стабільності.
Джерело: ISW
Дослівно: “Схоже, що Кремль надає пріоритет потребам Росії у військовій силі та внутрішньополітичній стабільності, а не зусиллям, спрямованим на пом’якшення економічного тиску та дефіциту робочої сили в період до 2025 року”.
Деталі: Зазначається, що Путін 30 грудня підписав указ про те, що мігранти, які в’їхали в Росію нелегально, повинні подати заяву на отримання легального статусу або залишити Росію до 30 квітня 2025 р.
Мігранти можуть отримати легальний статус, пройшовши низку медичних оглядів, склавши іспити з російської мови, історії та права, а також сплативши всі борги або підписавши контракт на військову службу з Міністерством оборони Росії.
Дослівно: “Як повідомляється, Росія потерпає від нестачі робочої сили в 1,5 мільйона осіб, і указ Путіна, ймовірно, ще більше загострить існуючий дефіцит робочої сили в Росії, якщо значна кількість мігрантів, які працюють у сфері громадського харчування, транспорту та інших низькокваліфікованих галузях, або покинуть Росію, або примусово підуть служити в російську армію”.
Деталі: Фахівці зазначають, що залишається незрозумілим, чи буде російська влада виконувати цей указ, хоча її рішення про те, чи буде вона його виконувати, ймовірно, вкаже на те, яким чином російська влада розставлятиме акценти у своїх діях у відповідь на політичні, військові і економічні проблеми, пов’язані з ситуацією на ринку праці.
На думку експертів, рішення виконати цей указ і почати депортацію мігрантів свідчитиме про те, що російська влада надає перевагу заспокоєнню скарг російських провійськових ультранаціоналістів і вирішенню можливих проблем безпеки режиму, пов’язаних з постійними повідомленнями про скоєння мігрантами злочинів і терористичних актів у Росії, а не вирішенню економічних проблем Росії.
Натомість рішення не виконувати указ свідчитиме про те, що російська влада більше зацікавлена у використанні праці мігрантів для подолання економічних проблем і дефіциту робочої сили в Росії, ніж у донесенні своїх ідей до ультранаціоналістичного електорату Кремля.
Ключові висновки ISW за 30 грудня:
- Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров повторив вимогу Росії до України відмовитися від свого права на суверенітет і територіальну цілісність як передумову для початку мирних переговорів, що свідчить про те, що Росія не зацікавлена в добросовісних переговорах.
- Схоже, що Кремль надає перевагу потребам Росії у створенні збройних сил і внутрішньополітичній стабільності, а не зусиллям, спрямованим на пом’якшення економічного тиску і дефіциту робочої сили до 2025 року.
- Президент США Джо Байден оголосив 30 грудня про додатковий пакет військової допомоги Україні на суму 2,5 млрд доларів.
- Росія та Україна 30 грудня провели один із найбільших обмінів військовополоненими у 2024 році, в результаті якого на батьківщину повернулися 189 українських військовополонених, деякі з яких провели в російському полоні понад два роки.
- Російські прикордонники залишили прикордонний пункт пропуску “Агарак” на вірмено-іранському кордоні 30 грудня після того, як контролювали його понад 30 років.
- Українські війська відновили втрачені позиції поблизу Часового Яру, Торецька та Покровська. Російські війська просунулися у Курській області та поблизу Торецька, Покровська, Курахового, Вугледара і Великої Новосілки.