Середа, 25 Грудня, 2024

ВІЙНА

Новини волейболу

Волейбольна географія: мапа діючих дитячо-юнацьких шкіл України

У яких регіонах, попри війну, залишаються найкращі можливості для розвитку молодих волейболістів

Волейбольна географія: мапа діючих дитячо-юнацьких шкіл України

Волейбол залишається наймасовішим видом спорту в країні після футболу, ним займаються близько 50 тисяч осіб. Ми з’ясували, в яких регіонах країни, попри війну, залишаються найкращі можливості для розвитку молодих волейболістів.

В дитячо-юнацьких школах молоді українці роблять перші кроки у спорті, отримують ази, необхідні для виступів на професійному рівні. На жаль, в період війни не всі школи мають змогу функціонувати повноцінно чи вести діяльність взагалі. Чимало спортивних об’єктів зазнали руйнувань унаслідок ворожих атак. Однак, попри все, спорт в Україні намагається розвиватися. І на професійному, і на дитячо-юнацькому рівнях. За даними Міністерства молоді і спорту, зараз в Україні функціонує 370 дитячо-юнацьких шкіл, у яких є секції волейболу. Деталі по регіонам – на інфографіці.

Волейбольна географія: мапа діючих дитячо-юнацьких шкіл України

Епіцентри волейболу

В інфографіці не враховані приватні школи, яких не так вже й багато. Наприклад, академії при професійних волейбольних клубах. Однією з найуспішніших в Україні є Академія «Епіцентр», діяльність якої географічно виходить за рамки Городка на Хмельниччині й сягає коріннями Івано-Франківська. До того ж, «Епіцентр» взяв під своє крило юнацьку і молодіжну команди України до 18 і 20 років відповідно.

Частково підсилені досвідченішими волейболістами, ці команди цьогоріч виступають у вищій та Суперлізі чемпіонатів України відповідно. І роблять це успішно: збірна України U18 «Академія «Епіцентр» стартувала у другому дивізіоні українського волейболу з п’яти перемог і наразі бореться за лідерство в чемпіонаті з досвідченими чоловіками з «Бахмута».

Волейбольна географія: мапа діючих дитячо-юнацьких шкіл України

В команді є ціла низка гравців, яких називають майбутнім українського волейболу. Наприклад, 15-річний Антоній Кравченко, який у 2024 році зібрав безліч особистих та індивідуальних нагород. Збірна України U20 натомість стартувала у Суперлізі з двох перемог у п’яти матчах. Хлопці адаптуються до дорослого волейболу в суперництві з найкращими командами країни.

Щодо інфографіки, то вона дає нам чітке уявлення, де волейбол на дитячо-юнацькому рівні зараз розвинений найкраще. Принаймні, з кількісної точки зору. Відразу кидається в очі невелика кількість волейбольних секцій у більшості регіонів заходу України: лише 12 – в Івано-Франківську, 13 – на Закарпатті, 15 – на Волині. І це в місцевостях, які в контексті війни вважаються глибоким тилом.

Кризові регіони

На цьому тлі показово, що на прифронтовій Дніпропетровщині волейбольних шкіл найбільше – відразу 27. Звісно, в умовах війни у них немає тої завантаженості, яка спостерігалася до 2022-го. Але важливо, що діти, які залишаються вдома чи перебралися на Дніпропетровщину з охоплених війною регіонів, все ж мають змогу грати у волейбол.

На жаль, не залишилося жодної волейбольної школи, яка б знаходилася на підконтрольній Україні території Луганщини. Те ж саме стосується й Херсонщини: усі 11 шкіл, які функціонували донедавна, нині перебувають на тимчасово окупованих землях. Лише одна волейбольна школа функціонує на Донеччині – в селі Іллінівка Краматорського району.

Волейбольна географія: мапа діючих дитячо-юнацьких шкіл України

Найболючіше, що тільки три школи залишилося в такому історично волейбольному краї, як Запоріжжя. Регіон завжди славився сильними школами волейболу, особливо жіночими. Та зараз значна частина територій області окупована, а обласний центр перебуває під постійними обстрілами.

З Харківщиною, яка завжди вважалася провідним центром підготовки волейболістів-хлопців, ситуація статистично ліпша. Офіційно на Слобожанщині зараз функціонує 20 волейбольних шкіл. Але зрозуміло, що в умовах постійних повітряних тривог про повноцінний навчальний процес не йдеться.

Позитивна динаміка

Найліпша ситуація зараз на Київщині, де налічується 26 державних шкіл та багато приватних гуртків. Тільки в столиці працює дев’ять офіційних шкіл. За даними Центру економічних стратегій населення Києва і області за час війни зросло на 48%. Тож відвідувати волейбольні секції на Київщині є кому.

Загалом, за даними Міністерства молоді і спорту, волейболом станом на початок року займалося близько 47 тисяч українців (з них у дитячо-юнацьких школах – приблизно 28,5 тисяч). Для порівняння: легкою атлетикою і плаванням в країні займається трохи більше 30-ти тисяч українців. Більше – лише у футболу.

Волейбольна географія: мапа діючих дитячо-юнацьких шкіл України

Також показово, що цьогоріч у чемпіонаті «Дитяча ліга» взяла участь рекордна кількість команд – 239. Це понад 3300 молодих хлопців і дівчат, які в майбутньому можуть стати зірками не лише українського, а й світового волейболу. Тож цей вид спорту в Україні, попри війну й пов’язану з нею еміграцію, зберігає масовість і популярність. Зрештою це обов’язково має матеріалізуватися у хороші результати українського волейболу й на професійному рівні.

Інше в категорії