У Сумській обласній раді відбулась робоча нарада, яку провів заступник голови обласної ради Костянтин Товстуха. Головне питання, що розглядалося, – це реформування лісової галузі, яке наразі триває в Україні. Участь у заході взяли керівник ОКАП «Сумиоблагроліс» Сергій Іщенко та інші фахівці, які обговорили ключові аспекти реформи у сфері державного управління лісовими ресурсами.
Костянтин Товстуха наголосив, що відповідно до Конституції України ліси є об’єктом права власності всього українського народу, а від його імені права власника на ліси реалізують органи державної влади та місцевого самоврядування. Тому, за його словами, реформування галузі має бути повністю виваженим і спрямованим на досягнення прогнозованих позитивних результатів.
Однак уже сьогодні можна констатувати низку негативних результатів реформи. До обласної ради надходять звернення від місцевих рад, трудових колективів та окремих громадян Сумщини, які висловлюють занепокоєння з цього приводу.
У рамках реформи було створено єдину національну компанію-монополіста – ДП «Ліси України», яка поглинула всі державні лісогосподарські підприємства країни. Це призвело до централізації управління лісовим господарством, що не відповідає принципам загальнодержавної реформи децентралізації. Територіальні громади та органи місцевого самоврядування втратили можливість впливати на розвиток лісової галузі на місцях та пом’якшувати негативні наслідки реформи, – зазначалося на засіданні
Костянтин Товстуха нагадав, що Сумська обласна рада ще з 2018 року неодноразово зверталася до органів державної влади із закликом забезпечити зважений підхід до реформи. У зверненнях йшлося про можливі наслідки, серед яких: скорочення робочих місць, монополізація лісових ресурсів, банкрутство деревообробного сектору, приватизація державних лісів, а також зниження їх санітарного стану.
Тож зараз у листах, що надходять до до обласної ради, якраз і зазначається, що в багатьох громадах суттєво скоротилася кількість робочих місць, внаслідок об’єднання підприємств більшість працівників взагалі втратили роботу. Також зменшилося надходження податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) до місцевих бюджетів. Раніше лісогосподарські підприємства були основними бюджетоутворюючими суб’єктами в громадах, а тепер вони припинили свою участь у розвитку місцевої інфраструктури, хоча активно використовують її у своїй виробничій діяльності.
“Відсутність об’єктивної та прозорої інформації про подальші кроки реформ чи діяльність ДП «Ліси України» породжує невизначеність серед громадян та органів місцевого самоврядування. Це створює ризики для розвитку природно-заповідного фонду, збереження лісових ресурсів та розширення лісонасаджень”, – підкреслив Костянтин Товстуха.
Під час наради її члени детально обговорили проблему реформування лісів. Вони висловили занепокоєння ситуацією, що склалася й акцентували увагу на недопущенні повної централізації управління лісами України. У підсумку вирішили закликати керівництво ДП “Ліси України” залучати органи місцевого самоврядування, експертів, місцевих лісівників та громадськість до процесу прийняття рішень щодо подальшого реформування лісової галузі, про що буде підготовлене відповідне звернення.