Четвер, 12 Грудня, 2024

ВІЙНА

Новини Суми

На Охтирщині власникам зруйнованого житла видають модульні будинки

На Охтирщині власникам зруйнованого житла видають модульні будинки

Родина Сталинських — перша в Охтирській громаді, яка отримала модульний будинок від благодійного фонду “Рокада”. Своє житло сім’я втратила у березні 2022 року через удари рф. Загалом на Сумщині встановили 15 таких модульних осель.

“Тут такий будиночок, що як нам сказали, тут ось заходь і живи. Це дійсно так. Обладнання все працює. Все добре, батареї економні”, — розповідає Суспільному про своє нове житло Світлана Сталинська. Облаштовуються на новому місці останній місяць.

 Світлана Сталинська. Суспільне Суми

Їхнє власне житло, розповідає чоловік Світлани — Роман російські військові зруйнували у березні 2022 року: “Перший час ми ховалися тут в погребі, а тоді за чотири дні до восьмого березня виїхали в Куп’єваху, до матері. І перебували там, поки все затихло. Через три тижні повернулись назад уже і все було зруйноване.

Світлана розповідає, тоді під час обстрілу загинула її родичка Віра Сталинська, яка мешкала по сусідству: “Коли в перші дні можна було виїхати, вона не схотіла, сказала: “Я буду дома і все”. І так вона пережила ту війну, а в цю загинула”.

Роман і Світлана у модульному будинку. Суспільне Суми

Коли повернулися в Охтирку, жити було ніде. Відразу спробували зберегти вціліле, згадує Роман: “Ну, ми постягували, з чого було, накрили, зберігали, що є там всередині, що ціле осталося. Жити тоді нам запропонувала Світланина подруга, кума. Вони в Чехію виїхали до війни ще. І там ми живемо до сіх пор”.

На Охтирщині власникам зруйнованого житла видають модульні будинки

 Світлана Сталинська. Суспільне Суми

“Залізо брали, кришу накривали, хлопці приходили допомагали, стягували, щоб вона не впала. Ми самі цеглину за цеглиною прибирали, збирали”, — згадує Світлана.

Родина Світлани та Романа — перші, хто отримав обладнаний модульний будинок в Охтирській громаді від їхньої організації, говорить юристка з оцінки прав власності благодійного фонду “Рокада” Ірина Усталкова: “Ми приїхали, вони розбирали завали, чистили цеглу, дійсно було видно намір і цю родину потрібно було підтримати”.

На Охтирщині власникам зруйнованого житла видають модульні будинки

 Модульний будинок. Суспільне Суми

У перший місяць повномасштабної війни, говорить міський голова Павло Кузьменко, Охтирка зазнала найбільше руйнувань від авіаударів: “На той час ми зверталися в дуже багато різних організацій, міжнародних, урядових, писали скрізь листи, що наші мешканці міста потребують модульних будинків для того, щоб мати можливість десь жити. “Рокада” відкликнулись на наші листи і по своїм певним критеріям зробили відбір. Ми подавали сім домогосподарств, сім сімей, які потребують такі модульні будинки. Були мешканці, які подавались також і самі. Із цих семи домогосподарств, які ми подавали по різним критеріям відбору, були відібрані три”.

На Охтирщині власникам зруйнованого житла видають модульні будинки

Зруйнований будинок в Охтирській громаді. Суспільне Суми

Загалом по Сумщині при сприянні фонду “Рокада” нині встановили 15 модульних будинків, говорить Ірина Усталкова, в планах — ще 10.

Фонд “Рокада” відбирає кандидатів, у яких є земельна ділянка, але немає житла, а агентство ООН у справах біженців наймає підрядника, який будує, додає Ірина Усталкова. Мінімальний гарантійний термін такого будинку — 10 років.

“Немає жорстких умов. Певне, перше, що потрібно — це намір самовідбудовуватися, дійсно не мати змоги зробити це самостійно. Немає іншого житла. Земельні ділянки інші не перешкоджають участі в програмі, бо я ж кажу, якраз можна розглядати можливість встановити будинок в більш безпечній громаді, якщо у людей є дві земельні ділянки”, — пояснила юристка.

На Охтирщині власникам зруйнованого житла видають модульні будинки

Модульний будинок. Суспільне Суми

З власного досвіду Світлана радить шукати фонди самостійно, скрізь подавати заявки та при цьому відбудовуватись на своїй землі. В їхньому випадку від остаточного схвалення заявки до здачі будинку минуло два місяці, додає жінка: “Ми потихеньку, по копієчці, по копієчці. Зрозуміло, що зразу все його не захватиш. Тому що, якщо раніше в нас було все, то залишилися ми без нічого і тепер все треба по-новій. Все, як кажуть, з нуля. Ну, тепер головне — дах над головою є. Спати є де, укритися є чим. Все решта, посуд, все це воно потихеньку буде”.

Інше в категорії