Четвер, 12 Грудня, 2024

ВІЙНА

Війна

Макрон і Туск обговорять створення миротворчої місії для захисту України

Президент Франції Еммануель Макрон під час телевізійного звернення до нації після того, як уряд прем’єр-міністра Мішеля Барньє був відправлений у відставку в результаті вотуму недовіри в парламенті, Париж, Франція, 5 грудня 2024 року. REUTERS/Christian Hartmann TPX IMAGES OF THE DAY

Президент Франції Еммануель Макрон прибуде до Варшави у четвер, 12 грудня, щоб обговорити план європейської миротворчої місії, спрямованої на захист суверенітету України у межах можливої домовленості Трампа і Путіна.

Про це пише польське видання Rzeczpospolita.

У суботу, незадовго до урочистостей з нагоди відкриття відновленого Нотр-Даму, Макрон протягом години віч-на-віч спілкувався з Трампом у Єлисейському палаці, а згодом до них приєднався Володимир Зеленський.

"Наскільки я розумію, Еммануель Макрон дав зрозуміти Дональду Трампу, що Європа не лише не може бути виключена з переговорів США і Росії через власні серйозні інтереси у сфері безпеки, але й готова долучитися до цього процесу фінансово, а найголовніше – взяти на себе ризики, пов’язані із захистом українського суверенітету", – сказав виданню Rzeczpospolita колишній заступник генерального секретаря НАТО Каміль Гран.

Суть французької пропозиції полягає в миротворчій місії, яка б гарантувала, що Кремль у майбутньому не порушить можливе перемир’я та узгоджену лінію демаркації. Ще в лютому Макрон уперше висунув ідею відправлення військ НАТО в Україну, але тоді не уточнив, за яких умов це може відбутися. Детальніше цю ідею він озвучив 11 листопада на зустрічі в Парижі з прем’єр-міністром Великої Британії Кейром Стармером.

27 листопада Макрон зателефонував лідерам скандинавських і балтійських країн, а також Польщі, щоб обговорити можливість такої місії. За словами французького експерта Елі Тененбаума, миротворча місія може складатися з п’яти бригад (приблизно 40 тисяч солдатів), однією з яких могла б командувати Польща.

Є три моделі гарантування безпеки Україні:

  • "німецька модель": прийняття країни до НАТО навіть без остаточного визначення кордонів, як це було з ФРН у 1955 році. Але цьому опираються США і Німеччина.
  • "ізраїльська модель": масове постачання Україні зброї навіть після укладення миру. Проте це викликає сумніви через бюджетні труднощі у США та Європі.
  • "корейська модель": міжнародна миротворча місія, яка понад 70 років охороняє демаркаційну лінію між Південною та Північною Кореєю.

Згідно з Конституцією П’ятої Республіки, президент Франції як головнокомандувач сам розв'язує питання використання збройних сил і визначає напрямки зовнішньої політики. Але без ухвалення бюджету залишається незрозумілим, як країна фінансуватиме участь у місії.

Як пише видання, найбільшою проблемою залишається безкомпромісна позиція Путіна, який наразі не дає жодних сигналів про готовність відмовитися від прагнення захопити всю Україну.

Інше в категорії