Пташиний грип, як вірусна інфекція, виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів та характеризується ураженнями органів дихання і травлення. У диких птахів вірус не викликає масового захворювання та важких симптомів, але серед домашньої птиці може викликати гострий перебіг захворюваності та загибель.
Міграція перелітних водоплавних птахів – один з основних шляхів глобального поширення пташиного грипу. Мігруючи, перелітні птахи переносять вірус у нові місця. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцями та при кашлі і чиханні. Зараження домашньої птиці відбувається у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через гнізда, вигули, при контакті з контамінованими предметами догляду, а також трупами або тушками забитої птиці, не знешкодженими відходами забою, яйцями, пір’ям хворої птиці. Можливе зараження через повітря.
Інкубаційний період триває від 20 годин до кількох діб, далі температура підвищується до 43-44˚С, птиця стає пригніченою, відмовляється від корму і води, яєчна продуктивність різко падає, спостерігаються порушення у роботі травлення та дихання, гребінь та сережки набувають синюшного забарвлення. Вже протягом перших двох днів до 80-100% птиці гине. Вся птиця у вогнищі інфекції підлягає знищенню.
При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити Роменське районне управління Держпродспоживслужби (тел. (050) 075 7046).
З метою запобігання інфекційним захворюванням домашньої птиці необхідно дотримуватись наступних заходів профілактики:
- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки за наявності ветеринарних супровідних документів;
- з метою проведення необхідних профілактичних заходів, інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці;
- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;
- дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу домашньої птиці поза межами дворової території);
- утримувати птахів різних видів окремо;
- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, особливо водоплавною;
- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;
- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
- забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;
- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території утримання птиці;
- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;
- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінювати одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках).
Бережіть себе та своє господарство!
За повідомленням Управління економічного розвитку