Понеділок, 25 Листопада, 2024

ВІЙНА

Війна

У Швейцарії стартувала конференція з питань протимінної діяльності в Україні

Глава уряду Денис Шмигаль у Швейцарії на конферннції з питань протимінної діяльності в Україні, 17 жовтня 2024 року. Пресслужба уряду

У Швейцарії у четвер, 17 жовтня, стартувала дводенна щорічна Конференція з питань протимінної діяльності в Україні–2024 (UMAC-2024). На запрошення співорганізаторів України та Швейцарії до Лозанни приїхали представники понад 60 країн та міжнародних організацій.

Про це повідомляє пресслужба уряду.

Відкрили конференцію президентка Швейцарської Конфедерації Віола Амгерд та прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

“Російське вторгнення призвело до того, що приблизно чверть території нашої держави потенційно забруднена мінами та боєприпасами, які не розірвалися. Ми говоримо про територію близько 140 тисяч кілометрів квадратних. Це фактично втричі більше, ніж вся територія Швейцарії”, — сказав Шмигаль.

Він наголосив, що, за оцінкою Світового банку, вартість повного комплексу робіт із гуманітарного розмінування складе близько 37 млрд доларів. І це не остаточна цифра. За словами Шмигаля, Україні також потрібно більше 10 тисяч саперів, а також сотні одиниць різної техніки.

“У цьому році уряд України затвердив Національну стратегію протимінної діяльності до 2033 року. Ми також прийняли Операційний план її реалізації на наступні три роки. Наша головна амбітна мета — аби до 2033 року ми вже обстежили абсолютну більшість потенційно замінованої території, і Україна була чистою від мінного сміття”, — сказав Шмигаль.

За словами прем’єр-міністра, на цьому шляху треба виконати декілька ключових завдань:

  • Перше — це створити повноцінну систему управління протимінною діяльністю.
  • Друге — це сформувати довгострокову міжнародну коаліцію розмінування України.
  • Третє — це розширити виробництво машин із розмінування, а також використання інноваційних методів та технологій.

Глава уряду повідомив, що Україна формує повноцінний ринок послуг із гуманітарного розмінування. Сьогодні налічується вже 56 операторів протимінної діяльності, і ця цифра зростає.

“Ми залучаємо безпрецедентно широкий діапазон найновітніших технологій і засобів для розмінування — від сучасної спеціалізованої техніки до технологій штучного інтелекту. Один день роботи великої сучасної машини із розмінування дорівнює 100 днів роботи вручну”, — розповів Шмигаль.

Він додав, що Україна вже почала виробництво деяких з цих машин, але потребує підтримки партнерів у цьому напрямку. Це можуть бути спільні підприємства, або локалізації виробництва в Україні.

Як розповіла перша віцепрем’єр-міністерка — міністерка економіки Юлія Свириденко на відкритті Конференції, станом на 2022 рік 174 тисячі квадратних кілометрів були потенційно замінованими. З них на сьогодні сапери обстежили та повернули людям у безпечне використання вже 35 тис. км2.

За її словами, ще на початку 2023 року в Україні не було важкої техніки для розмінування, лише шість операторів розмінування та 1500 саперів. Завдяки спільним зусиллям України та партнерів сьогодні:

  • загалом в полях працює 98 машин механічного розмінування та понад 4 300 саперів;
  • сертифіковано 58 операторів, ще 57 перебувають в процесі сертифікації.

Схожі публікації