Війна

Швейцарія не генеруватиме доходи від активів Росії для допомоги Україні

Президентка Швейцарської Конфедерації Віола Амгерд на пресконференції в Берліні, Німеччина, 15 травня 2024 року. REUTERS/Liesa Johannssen/Liesa Johannssen

Швейцарія не піде шляхом Європейського Союзу і не буде вилучати для України доходи з російських заморожених активів, що зберігаються у швейцарських банках.

Про це пише швейцарський мовник Swissinfo, посилаючись на Державний секретаріат з економічних питань.

26 липня Євросоюз оголосив про виділення 1,5 млрд євро для допомоги Україні. Це перший внесок із прибутку, отриманого від заморожених російських активів.

Швейцарія не буде слідувати підходу ЄС. Відповідно до швейцарського законодавства та міжнародних зобов'язань, країна не може отримувати "жодних надзвичайних доходів у зв'язку з коштами російського центрального банку", ідеться у відповіді держсекретаріату. У відомстві уточнили, що ця позиція стосується саме Швейцарії.

Станом на квітень 2024 року загальна вартість активів Центробанку РФ, заморожених у Швейцарії, становила трохи більш як 7 мільярдів швейцарських франків (приблизно 7,08 млрд євро). Ц цю суму не входять заморожені кошти, що належать фізичним особам або компаніям, пов'язаним з Росією.

Що відомо про передання перших коштів від активів Україні

Високий представник ЄС у понеділок, 22 липня, анонсував, що Україна отримає перші гроші від заморожених активів Росії вже на початку серпня.

Раніше високопосадовець ЄС на умовах анонімності зазначав, що ЄС очікує, що Європейський фонд миру у найближчі тижні отримає перший транш у 1,4 мільярда євро із заморожених російських активів. Він заявляв, що їхні пріоритети — боєприпаси, ППО та закупівлі в Україні.

26 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС передає Україні 1,5 мільярда євро, які отримали від заморожених активів Росії. Гроші спрямують на оборону та відбудову.

Згідно з повідомленням на сайті Єврокомісії, гроші передадуть через Європейський фонд миру та Український фонд для підтримки військового потенціалу та відновлення країни.

У коментарі Суспільному в ЄК повідомили, що надходження цих коштів повністю використовуються на користь України через два інструменти Євросоюзу.

"Зокрема, 90% фінансового внеску з цих надходжень буде спрямовано до "Європейського фонду миру, а 10% — до "Українського фонду". Такий розподіл коштів гарантує, що вони витрачатимуться на зміцнення військового потенціалу та відбудову відповідно до належних правил фінансового менеджменту", — пояснили там.

Що відомо про заморожені активи РФ

З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.

Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.

Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.

У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.

У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.

8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.

Інше в категорії