Субота, 11 Січня, 2025

ВІЙНА

Новини хокею

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

Фото – Радио Свобода

Внаслідок збройної агресії росії проти України починаючи з 2014 року було зруйновано чи пошкоджено велику кількість об’єктів спортивної інфраструктури: від невеликих майданчиків до масштабних спортивних комплексів. Згадаємо льодові арени, що відчули на собі прихід «руського міра».

Читайте також: Врятувати українську хокейну мрію. Як функціонує благодійний фонд Ukrainian Hockey Dream

Дружба (Донецьк)

Палац спорту Дружба – спортивно-концертний комплекс Донецька. Його побудували у 1976 році першочергово для розвитку хокею в регіоні. З 2010 до 2014 року став домашньою ареною одного з найвідоміших хокейних клубів України –  Донбасу. Щобільше, єдина перемога України на Континентальному кубку була здобута донеччанами саме на Дружбі.

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

Фото – “Сегодня”

Окрім хокею, комплекс був домівкою для баскетбольного клубу Донецьк. З 1990 року в стінах палацу проводиться міжнародний легкоатлетичний турнір «Зірки жердини». Чотири рази на Дружбі встановлювався світовий рекорд у стрибках з жердиною серед чоловіків та вісім разів серед жінок. Словом, Дружба на рівні з Донбас Ареною стала центром спортивного та культурного розвитку Донеччини: грали титуловані клуби, приймались міжнародні змагання та проводили концерти зірки світового рівня.

Читайте також: Сергій Варламов: Ми нічого спільного з росіянами не маємо, ми українці

Проте окупація Донецька зруйнувала весь стрімкий розвиток регіону. Вночі з 26 на 27 березня 2014 року на палац напали бойовики «днр». Вони оглушили й зв‘язали охорону, а саму будівлю розграбували і підпалили. На щастя, обійшлось без жертв.

На сьогодні арену не намагались відновити чи надати будівлі робочого вигляду.

Mariupol Ice Center (Маріуполь)

Льодову арену в Маріуполі відкрили лише у жовтні 2020 року. Як і Дружба, Айс центр був побудований для популяризації хокею в Донецькій області. І цю мету вдалось повністю виконати: центр став домашньою ареною для ХК Маріуполь.

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

Матч-відкриття комплексу запам’ятався усім містянам та гостям Маріуполя: 22 жовтня 2020 року відбулась гра між новоствореним Маріуполем та відродженим київським Соколом (1:2), де перше вкидання провів Президент України Володимир Зеленський.

Читайте також: Третя позиція для лідера, менеджер-рекордсмен та екс-керманич збірної у штабі дебютанта. Як пройшла перша частина чемпіонату України з хокею-2022/23

За півтора роки активної діяльності, крім професійної команди, з’явилась хокейна школа і секції фігурного катання, де займалось близько 500 дітей. Вони брали участь у різних турнірах та змаганнях, де займали призові місця. Це могло б продовжитись і надалі, але прийшла російська армія. Зараз будівля арени знаходиться у напівзруйнованому стані.

Палац спорту  (Сєвєродонецьк)

Сєвєродонецький льодовий палац спорту було відкрито ще у 1975 році й від того часу був найбільшим в Україні. Там базувався хокейний клуб Хімік, тренувались молоді хокеїсти та фігуристи, проводились міжнародні змагання.

З 2005 року є основною спортивною базою волейбольного клубу Сєвєродончанка. Крім того, згаданий вже донецький Донбас на час реконструкції Дружби перебрався саме сюди, в Луганську область.

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

У 2012 році відроджується Хімік, арену використовують в повному обсязі: тут грають в хокей, тренуються діти, приїжджають виступати виконавці, а містяни активно проводять свій вільний час. Та вже за два роки, у травні 2014, місто практично на три місяці окупували терористи-бойовики. А за 10 років,  9 червня 2022 року, голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай повідомив, що Льодовий палац знищено внаслідок артобстрілу російськими окупантами.

Альтаїр (Дружківка)

Льодова арена Альтаїр була відкрита в жовтні 2013 року в рамках програми Хокей України. Саме тут після окупації Донецька облаштувався ХК Донбас, а на базі дружківської арени діяла найбільша в Україні школа хокею та фігурного катання.

Читайте також: «Не вистачає творчого підходу та майстерності». Чим запам’яталась хокейна збірна України на Універсіаді-2023

Надвечір 2 січня 2023 року російські загарбники завдали кількох ракетних ударів по Дружківці та поцілили у будівлю арени ракетою Х-55. Стало відомо, що до удару льодовий майданчик функціонував як гуманітарний склад, всередині зруйнованої будівлі знаходиться велика кількість матраців, але без спальників, що може свідчити про відсутність людей. Та російські військкори вчергове прикривають удар по цивільних об’єктам фраками про «місце дислокації ЗСУ».

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

Попередньо з арени вдалось вивести частину коштовного обладнання, та пізніше Дружківська міська рада запросила в федерації хокею повернути техніку в Альтаїр, пункт про повернення був прописаний у договорі, то ж федерації доведеться задовольнити це прохання.

Ice Arena (Мелітополь)

Найновіший льодовий майданчик в Україні. 29 грудня 2021 року відбулось урочисте відкриття арени, побудованої у рамках програми «Велике будівництво», матчем Кременчук – Дніпро (5:4 ОТ). У місті мала запрацювати хокейна школа, та менш як за два місяці Мелітополь було окуповано.

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

Протягом певного періоду окупанти використовували Ice Arena як морг. Туди звозили рештки російських окупантів перед доставленням додому. Можливо, з такою метою ковзанка використовується й досі.

Льодова арена (Луганськ)

Хоч цього року льодовому палацу в Луганську виповнюється 10 років, та за призначенням використати її так і не було можливості. Ще одна арена відкрита у 2013 році в рамках державної програми Хокей України. На сьогодні вважається найбільшою ковзанкою у східних регіонах України, оскільки усі інші великі майданчики були знищені окупантами.

Це знищила росія. Як постраждала льодова інфраструктура України внаслідок воєнних дій

Фото – cxid.info

Хоч як і Дружба, луганська арена в окупації з 2014 року, та досі залишається більшою мірою не пошкодженою. У 2023 році для неї у терористів є інша мета: «Найбільша після знищеного окупантами Льодового палацу крита спортивна арена регіону, розташована у Луганську, переповнена пораненими росіянами – там намагаються врятувати більш як 600 бойовиків», – йдеться у повідомленні Луганської ОВА.

Сумний епілог

Весь хокейний світ продовжує слідкувати за росіянами в НХЛ, для яких доступ туди й надалі відкритий, й чекають, коли овєчкін (засновник putin team) поб’є рекорд ліги, поки в українців відбирають можливості грати й тренуватись. То ж зараз, коли росіяни знищують українську спортивну інфраструктуру й вбивають наших спортсменів, розгляд допуску представників країн-терористів до Олімпійських Ігор неможливий та неприпустимий. Спорт ніколи не був поза політикою, тим паче в контексті росії.

Лілія Брезгунова

Джерело

Інше в категорії